Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem INDUSTRIADY na familokach.
W bogatej ofercie każdy znajdzie coś ciekawego. Rodziny z dziećmi z pewnością zainteresują stoiska kreatywne, konkursy, gry i zabawy z historią w tle, warsztaty z Kołami Gospodyń Wiejskich, czy przejażdżki kolejką z wagonikami.
Pasjonaci techniki też będą zadowoleni – czekamy na nich w Izbie Tradycji KWK „Dębieńsko”, Izbie Tradycji na familokach, dla nich przygotowaliśmy też prelekcje historyczne.
Kto szuka wrażeń artystycznych – polecamy śląskie śpiewanie na familokach oraz występy uzdolnionych dzieci ze szkół i przedszkoli.
INDUSTRIADA w Czerwionce to jedyna okazja, aby zgłębić tajniki fotografii, malarstwa, rzeźby i ceramiki.
Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników śląskiej kuchni – Remigiusz Rączka przygotuje …tort z krupnioka i inne specjały. Polecamy też przysmaki serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.
INDUSTRIADA pozwala poczuć prawdziwe emocje. Umożliwia kontakt z autentycznymi obiektami, maszynami oraz pełnymi pasji ludźmi.
Zapraszamy już w najbliższą sobotę w godz. 16.00 – 20.00.
Przypominamy także o możliwości podróżowania 13.06 za darmo po całym województwie śląskim.
Program wydarzenia
godz. 15.00 – 15.30 – kapela „Trzy ofiary drogi do Europy” – występ na terenie ulic osiedla familoków
15.30- Orkiestra Miejska „Dębieńsko”, Formacja Taneczna Zygzak – wymarsz z rynku, przemarsz na terenie osiedla
godz. 16.00 Występy Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” oraz Formacji Tanecznej Zygzak – plac rekreacyjny, ul. Szkolna
16.10 – uroczyste rozpoczęcie INDUSTRIADY na familokach
godz. 16.15 – Warsztaty układania dachówek – charakterystycznej dla czerwieńskich familoków karpiówki – dla małych i dużych pasjonatów osiedla (warsztaty potrwają do godz. 20.00 – można dołączać do dowolnej porze)
godz. 16.20 – Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Zespołu Szkół nr 3
godz. 16.35 Warsztaty fotograficzne i malarskie.
Miłośnicy fotografii będą mogli zgłębić tajniki robienia zdjęć pod okiem wybitnego profesjonalisty. Warsztaty ukazywania na zdjęciach uroku zabytkowego osiedla poprowadzi artysta fotografik Maria Śliwa.
Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach powinny zabrać własny sprzęt fotograficzny i oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 16.30.
Warsztaty malarskie to gratka dla miłośników plenerów uwiecznianych na płótnie. Nauka podstaw malarstwa odbędzie się pod okiem Czesława Fojcika – malarza, artysty z Czerwionki, zafascynowanego Śląskiem (wystawiał m.in. z Grupą Janowską).
Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach otrzymają sprzęt malarski od organizatorów. Powinny oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 16.30.
godz. 16.40 Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Przedszkola nr 6
godz. 16.55 Prelekcje historyczne – Geneza powstania, założenia urbanistyczne osiedla familoków, śląskie tradycje na familokach, familoki dawniej i dziś
godz. 17.00 Warsztaty ceramiczne
Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach otrzymają niezbędny do udziału w warsztatach sprzęt od organizatorów. Powinny oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 16.55.
godz. 17.10 – Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Przedszkola nr 10
godz. 17.25 Prelekcje historyczne – Geneza powstania, założenia urbanistyczne osiedla familoków, śląskie tradycje na familokach, familoki dawniej i dziś
17.35 – Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Zespołu Szkół nr 2
17.50 – Warsztaty rzeźbiarskie
Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach otrzymają niezbędny do udziału w warsztatach sprzęt od organizatorów. Powinny oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 17.45.
godzi. 18.00 – śląskie dziedzictwo dla najmłodszych. Wręczenie nagród w organizowanych podczas INDUSTRIADY konkursach. Konkursy dla maluchów przeprowadzone ze sceny.
godz. 18.30 Kultywujemy śląskie dziedzictwo kulinarne – pokaz kulinarny Remigiusza Rączki oraz Kół Gospodyń Wiejskich
bezpłatny poczęstunek dla zgromadzonych
godz. 19.00- 20.00 występy zespołów śpiewaczych i folklorystycznych
Pokaz kulinarny trwał będzie do godz. 20.00 na przemian z występami artystycznymi.
Na terenie placu rekreacyjnego będzie można zwiedzić wystawę fotograficzną – Kopalnia „Dębieńsko” oraz familoki na dawnych i współczesnych zdjęciach
Wydarzenia towarzyszące na terenie osiedla:
Dwa stoiska kreatywne dla najmłodszych – wspólnie tworzymy ogromny pejzaż familoków
poza tym – kolorowanki dotyczące osiedla, lepienie osiedla familoków z plasteliny, możliwość stworzenia własnej pracy w dowolnej technice nawiązującej do tematyki „Industriady”, malowanie na asfalcie, śląskie konkursy i zabawy dla maluchów. Współorganizator – Klub Malucha Bajtel
Zolyty na familokach – jak to downij bywało z frelką i karlusem.
Zabawy i zagadki dla miłośników odkrywania śląskich tradycji. Konkursy dla dzieci. Organizator – Centrum Zapoznawcze Zolyty
Ciastko z familoków – na bezpłatną degustację słodkości zaprasza kawiarnia Esencja (stoisko na terenie osiedla).
Gospodynie z familoków – szkubanie pierzo, robienie masła, warzenie żuru, pieczenie chleba i inne pokazy związane z dawnym życiem kobiet z familoków. Zapraszamy do udziału w warsztatach i do degustacji przygotowanych potraw śląskich.
Kobiety aktywne z familoków – grupa kobiet – obecnych mieszkanek osiedla zaprasza do udziału w warsztatach ekorękodzieła
Kolejka turystyczna – ul. Kombatantów
Na terenie osiedla kursować będzie kolejka turystyczna z wagonikami. Przystanek kolejki znajdować będzie się przy ul. Kombatantów, naprzeciwko szkoły. Organizator zapewnił bezpłatne przejazdy.
Zespół Szkół nr 3
Świętująca swoje stulecie, zlokalizowana na terenie osiedla familoków placówka, otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. W murach szkoły – specjalny program artystyczny oraz projekcja filmów nakręconych przez społeczność szkolną i poświęconych osiedlu familoków. Młodzież zachęci także do zwiedzania osiedla z opracowanym przez szkołę questem.
Punkt Informacji Turystycznej – róg ul. Szkolnej i Mickiewicza
zwiedzanie osiedla wraz z przewodnikiem, gra miejska – zwiedzanie w formie podchodów, możliwość zapoznania się z Izba Tradycji na terenie osiedla, emisja filmów dotyczących osiedla. Zwiedzanie w gwarze śląskiej oraz w języku angielskim przygotowane przez lektorów i słuchaczy szkoły językowej EduSmart.
Boisko wielofunkcyjne Orlik – ul. Kombatantów
Zagraj z nami na familokach! Dawne gry podwórkowe – klipa, kulki, kapsle, cymbergaj i inne
Izba Tradycji przy KWK Dębieńsko – budynek dawnej cechowni kopalni ul. 3-go Maja 44 , czynne w godz. 16.00 – 20.00.
możliwość zwiedzenia bogatych eksponatów Izby zgromadzonych na ok. 300 metrach kw.
Kompleks Izby Tradycji KWK „Dębieńsko”, składa się z głównej sali, w której znajdują się najcenniejsze pamiątki, w tym wszystkie sztandary kopalni od początku jej istnienia, salki techniki górniczej, izby regionalnej gdzie zgromadzono przedmioty życia codziennego mieszkańców regionu, salki telewizyjno-projekcyjnej, gdzie można oglądać filmy nakręcone na taśmach zarówno celuloidowych, których Izba posiada spory zbiór oraz odtworzonego wyrobiska górniczego wraz z całym wyposażeniem.
W czasie Industriady – przewodnik i opiekun Izby będzie oprowadzał zainteresowanych, uruchomi dawne maszyny górnicze – przenośnik ścianowy, przenośnik taśmowy, urządzenia łączności, przygotuje także projekcję archiwalnych filmów dotyczących pracy na kopalni.
Zapraszamy także na Festiwal Around the Rock – Park im. P. Furgoła, część konkursowa festiwalu (przegląd młodych zespołów) trwa od godz. 12.00 do 20.00, występ gwiazd festiwalu od godz. 20.00
Festiwal gromadzi co roku ok. 5 tys. uczestników, i spotyka się z dużym zainteresowaniem mediów. Nie ogranicza się do jednego gatunku muzyki, ale jest otwarty na niemal wszystkie współczesne nurty muzyki rockowej a także punkrockowej, regeaowej.
Jego celem jest także promocja śląskości.
„Around The Rock” adresowany jest do mieszkańców całej Polski oraz zagranicy bez ograniczeń wiekowych. Daje możliwość spotkań, wymiany doświadczeń i własnej prezentacji. Wyłania najciekawszych wykonawców poprzez obecne na imprezie media oraz jury składające się z wybitnych instrumentalistów, recenzentów muzycznych, prezenterów rozgłośni radiowych którymi do tej pory byli między innymi: Marek Wiernik, Jacek Caba, Robert Zawieja, Tomasz Kasprzyk, Zbigniew Hołdys, Mariusz Owczarek, Zbigniew Zegler, Piotr Baron, Romuald Jakubowski itd.
Festiwal jest przedsięwzięciem kulturalnym propagującym aktywny i wolny od nałogów styl życia, stanowi alternatywę spędzania czasu wolnego.
Podczas tegorocznego festiwalu zagrają m.in. Luxtorpeda, Pidżama Porno oraz Underground – półfinalista Must be the music, zespół związany z Czerwionką-Leszczynami, który w swoim repertuarze ma utwory rockowe w gwarze śląskiej.