Dlaczego „Skarbnikowa Willa”?
Przedszkole nr7 powstało jako placówka zakładowa KWK „Dębieńsko”, toteż zawsze byliśmy związani z tradycjami górniczymi, które staramy się podtrzymywać.
Myśląc o wyborze nazwy przedszkola mieliśmy na uwadze nazwę związaną z kopalnią, aby w ten sposób podziękować za 35 lat patronatu, a także za liczne działania byłych pracowników kopalni na rzecz oświaty i kultury w naszej Gminie.
Stąd też zainteresowanie postacią „ Skarbnika” – opiekuna i ducha śląskich kopalń (górników). Postać Skarbnika pozwala uczyć naszych wychowanków szacunku do wykonywanej pracy, dobroci, koleżeństwa bo związane z nią legendy to specyficzny kodeks etyczny górniczego stanu: nagroda za dobro, kara za zło.
Od 1985 roku placówka przekazana została pod zarząd Gminy, ale my nadal utrzymujemy żywy kontakt z tradycjami górniczymi. Uczymy naszych wychowanków szacunku do trudu górniczego, uczymy śląskiej gwary, odwiedzamy Izbę Tradycji przy KWK Dębieńsko obecnie NRW KARBONIA w której często organizujemy uroczystości przedszkolne. Tradycją stały się występy dzieci dla emerytowanych górników z okazji ich święta „Barbórki”. Pamiętamy także o tych, którzy zostali na zawsze pod ziemią zapalając znicze pod pamiątkową tablicą. Górnicze powiązania sprawiły, że nasza społeczność na drodze głosowania wybierała nazwę spośród propozycji „Skarbnikowa Willa”, „Skarbnikowa Siódemka”, „Górnicze Skarby”. Okazało się, że na 272 oddanych głosów, 151 oddano na „Skarbnikową Willę”. Postanowiliśmy, że taką nazwę będzie nosiło nasze przedszkole.
Należy zwrócić uwagę na to, że drugi człon nazwy – „Willa”- też nie jest przypadkowy, ponieważ związany jest z historią budynku. Wybudowany w 1909 roku jako lokal mieszkalny dla naczelnego zawiadowcy kopalni, nazwany został przez lokalną społeczność „willą”. W 1950 roku budynek przedszkola został wyremontowany i dostosowany do dzisiejszych potrzeb, jednak w świadomości mieszkańców funkcjonował jako „willa”. Zwrot ten obecny jest do dzisiaj i dlatego pragniemy wprowadzić go na stałe do nazwy przedszkola. Nazwa „Skarbnikowa Willa”- stanowi odzwierciedlenie pracy i charakteru naszej placówki. Ponieważ kultywujemy tradycje górnicze i lokalne. Zobowiązuje naszych wychowanków, rodziców oraz nas personel przedszkola do zachowania pamięci o ludziach pracujących w kopalni Dębieńsko a także zamieszkujących dzielnicę Czuchów.
Wyzwaniem edukacyjnym naszego Przedszkola jest tworzenie sytuacji w której każde dziecko odkryje znaczenie zdrowego i bezpiecznego stylu życia.
Różnymi działaniami pobudzamy dziecko do odpowiedzialności za siebie, innych i środowisko. Wzbogacamy wiedzę o otaczającym świecie i dostarczamy nowych doświadczeń w kontakcie ze środowiskiem społecznym, przyrodniczym, kulturowym i technicznym. Staramy się zintensyfikować aktywność zmysłów tak, aby zapewnia integrację potrzeb dziecka z działalnością artystyczną proponowaną w naszym przedszkolu. Staramy się, aby każdy osiągnął sukces na miarę swoich możliwości.
Szanujemy pracę górników, kultywujemy tradycje stanu górniczego. Skarbnik – duch kopalń pozwala uczy naszych wychowanków szacunku do wykonywanej pracy, dobroci i koleżeństwa. Rodzina jest dla nas partnerem w kształtowaniu rozwoju dziecka.
Od 2014 roku personel przedszkola został przeszkolony w zakresie pracy z małymi diabetykami w placówce przedszkolnej. Dzięki szkoleniu zdobyto niezbędną wiedzę na temat choroby a także praktycznie przeprowadzono symulowaną akcję udzielania pomocy w przypadku hipoglikemii. Każdy mały diabetyk może się czuć u nas bezpiecznie.
Nasze przedszkole oprócz zadań statutowych realizuje zadania ukierunkowane na rozwijanie zainteresowań i uzdolnień naszych wychowanków. Realizujemy projekt „Bliżej muzyki” rozwijający zdolności taneczne a także projekt „Zabawa w teatr” wprowadzający dzieci w świat teatru ruchu. Grupy starsze uczą się gry na dzwonkach chromatycznych. Promujemy umiejętności naszych wychowanków biorąc udział w różnych przeglądach o zasięgu gminnym ,powiatowym i wojewódzkim. Zdobywamy wyróżnienie i nagrody.
Praca naszego przedszkola odbywa się zgodnie z założeniami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego. Punktem wyjściowym jest aktywność dzieci we wszystkich formach, a przede wszystkim dążenie do wzrastającej samodzielności. W tym celu nauczyciele korzystają także z opracowanych przez siebie programów autorskich dotyczących spraw wychowawczych, zdrowotnych i artystycznych. Podstawę stanowi Program edukacji przedszkolnej „Nasze Przedszkole” (wyróżniony w konkursie MEN, aktualny, uwzględniający zmiany w prawie oświatowym autorstwa M. Kwaśniewskiej i W. Żaby- Żabińskiej).
KADRA PRZEDSZKOLA NR 7
- Dyrektor: mgr Bożena Kaszek
- Nauczyciele:
mgr Alicja Macha
mgr Sylwia Mierzejewska- Macha
mgr Mariola Żak
mgr Grażyna Starzec
mgr Patrycja Lip
- Nauczyciel katecheta:
mgr Danuta Kaizer
- Pracownicy administracji:
Natalia Achtelik
Izabela Latacz
- Pracownicy obsługi:
Agnieszka Ostrowska
Honorata Kamińska
Alina Strycharz
Joanna Malczyk
Marek Boruta
- Pracownicy kuchni:
Iwona Fojcik
Zdzisława Żebrowska